فروش نفت از 2.5میلیون بشکه در زمان برجام، به 200 تا 300 هزار بشکه در روز رسیده/ امیدی به تامین منابع ارزی نداریم

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: با وضعیت موجود امید زیادی به افزایش درآمدهای ارزی برای کشور نیست.

فریال مستوفی در گفت و گو با خبر فوری در خصوص وضعیت قیمت ارز با اشاره به اینکه عرضه و تقاضا است که قیمت هر کالایی را تعیین می کند، ادامه داد: بیشتر درآمد ارزی کشور از طریق فروش نفت تامین می شود اما اکنون به دلیل تحریم های موجود نمی توانیم همانند سابق نفت کشور را به فروش برسانیم.
وی از فروش روزانه 200 تا 300 هزار بشکه نفت ایران خبر داد و گفت: در شرایط فعلی صادرات نفت کشور به روزانه 200 تا 300 هزار بشکه کاهش یافته در حالی که زمان برجام روزانه 2 و نیم میلیون بشکه در روز بود.
رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: بنابراین قسمتی از درآمد ارزی کشور که از طریق فروش نفت محقق می شد با کاهش قابل توجه مواجه شده است.
وی افزود: از طرف دیگر بنابر اعلام بانک مرکزی، بخشی از ارزی که قرار بود از طریق صادرات غیر نفتی وارد کشور شود، هنوز به کشور بازنگشته است.
مستوفی اذعان کرد: حال که برای واردات کالا به کشور تقاضای ارز بالا رفته است؛ عرضه به شدت کاهش یافته و در نتیجه شاهد افزایش نرخ ارز هستیم.
وی توضیح داد: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، تقاضای کشورهای همسایه نسبت به کالاهای غیرنفتی به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش داشته است؛ بنابراین امید زیادی برای این که بتوانیم منابع ارزی بیشتری داشته باشیم وجود ندارد