با بهره‌برداری از طرح آلومینیوم جنوب، ظرفیت تولید این فلز در کشور به ۷۸۵ هزار تن می‌رسد

به گفته وزیر صنعت، طرح یاد شده با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار در شهرستان لامرد استان فارس (منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد) تکمیل شده است.

 سالکو تنها واحد تولید کننده آلومینیوم کشور است که کلیه بخشهای تولیدی اعم از واحد احیاء، واحد آند سازی، واحد ریخته گری، تاسیسات، و تاسیسات تخلیه، انتقال و ذخیره سازی مواد اولیه در بندر را داراست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز تخلیه و بارگیری، در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با سرمایه گذاری حدود ۱۷۰ میلیون دلاری یک پست اسکله اختصاصی احداث شده است.  

رحمانی تصریح کرد: فناوری مورد استفاده در سالکو، مدرن و بهینه است و این واحد قابلیت تولید شمش آلومینیوم، بیلت و اسلب را دارد که امکان تامین برای واحدهای مصرف کننده داخلی و تنوع صادرات را فراهم آورده است.

وزیر صنعت گفت:  راه اندازی این واحد تعداد یک هزار و ۵۰۰ نفر را به طور مستقیم و پنج هزار نفر به شکل غیرمستقیم مشغول به کار می سازد و عمده نیروهای جذب شده افراد بومی بوده و دوره های آموزشی مورد نیاز تخصصی جهت تولید برگزار شده است.

رحمانی افزود: صنعت آلومینیوم بین معدود صنایع فلزی است که در تامین مواد اولیه نیازمند برنامه ریزی مناسب است؛ چند اقدام اساسی در این زمینه در دستور کار قرار دارد که از جمله آنها می توان به اجرای طرح نفلین سینیت سراب با هدف تولید پودر آلومینا از نفلین سینیت و تعریف طرح توسعه آلومینا در جاجرم اشاره کرد.

وی گفت: براساس برنامه تکمیل زنجیره ارزش آلومینیوم و وابستگی نداشتن کشور به کک سوزنی و کک اسفنجی، تفاهم نامه ای با وزارت نفت مبادله شده که آن وزارتخانه به وسیله سرمایه‌ گذاری در پالایشگاه‌ های کشور اقدام به تولید کک سوزنی و کک اسفنجی خواهد کرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو نیاز ارزی سالکو (آلومینیوم جنوب)  به منابع مالی برای پیشبرد اهداف این طرح اشاره کرد و افزود: صدور مجوز افزایش سرمایه بزرگ ترین خط تولید آلومینیوم کشور نیز در دست اقدام است.

.

۴۹درصد سهام شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو) متعلق به سازمان ایمیدرو و بقیه در اختیار سرمایه گذاری غدیر است و در چارچوب اهداف توسعه صنایع انرژی‌بر و با هدف صادرات، کاهش فاصله طبقات اجتماعی، افزایش اشتغال و استفاده بهینه از منابع عظیم گازی کشور در منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر لامرد استان فارس ایجاد شده است