فلزات و عناصر مختلفی در جهان وجود دارند. چرا باید بین این همه عناصر از آلومینیوم و آلیاژ های مختلف آن استفاده کرد؟

عناصر و موادی که در ساخت هواپیما ها استفاه می شوند باید ویژگی های به خصوصی را داشته باشند. از این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام بالا : مواد مورد استفاده در ساخت هواپیما ها می بایست استحکام بالایی داشته باشند و بتوانند فشار ها و تنش های وارد شده به هواپیما را در طول پرواز ، نظیر تیک اف و لندینگ تحمل کنند.

وزن کم : مواد و عناصر سازنده هواپیما ها می بایست در عین محکم بودن وزن بسیار کمی نیز داشته باشند. چراکه وزن زیاد متریال و مواد باعث سنگین شدن هواپیما شده و موجب افزایش مصرف سوخت میگردد و یا حتی باعث می شود هواپیما توانایی پرواز نداشته باشد.هرچه هواپیما سبک تر باشد توانایی حمل بار بیشتر و یا پرواز در مسافت های طولانی تر را خواهد داشت.

مقاومت در برابر خوردگی : خوردگی بدنه هواپیما ها به دلیل شرایط آب و هوایی و پرواز های طولانی بسیار شایع است و باعث ایجاد صدمات و آسیب های جبران ناپذیری به هواپیما شده و جان مسافرین را به خطر می اندازد و مواد و متریال های مورد استفاده درهواپیما ها می بایست مقاومت بالایی در برابر خوردگی ها و آسیب های فیزیکی و شیمیایی داشته باشند.

تا قبل از استفاده از فلزات ، هواپیما ها از چوب ساخته می شدند. چرا که چوب ماده ای سبک بود و وزن بسیار کمی داشت و هواپیما می توانست بدون نیاز به نیروی بسیار زیاد پرواز کند.اما با ورود فلزات به صنایع هوانوردی و ساخت هواپیما ها ، آلومینیوم در بین سایر عناصر بسیار محبوب شد. دلیل این محبوبیت را می توان در سه ویژگی مهم و کاربردی آلومینیوم دانست و آن ها را با سایر عناصر مقایسه کرد.

استحکام : آلومینیوم و انواع مختلف از آلیاژ های آن استحکام بسیار بالای دارند به طوری که یک سوم وزن استیل با همان میزان استحکام را دارد.

وزن پایین : همانطور که گفته شد آلومینیوم در عین استحکام بالا وزن بسیار کمی نیز دارد و به همین دلیل باعث حذف فلزات سنگین وزنی شده اند که برای بالا بردن استحکام در ساخت هواپیما ها استفاده می شوند