ایران در سال 2015 میلادی از ظرفیت 487 هزار تن موجود، 357 هزار تن آلومینیوم در سه منطقه بندر عباس، هرمزال و اراک تولید کرد. در مجموع ظرفیت تولید آلومینیوم در ایران تا سال 2020 حدوداً به یک میلیون تن در سال خواهد رسید. براساس برنامه ی چشم انداز بیست ساله ( چشم انداز 2025 )  قرار است تا ظرفیت تولید آلومینیوم این کشور به حداقل یک ونیم میلیون تن در سال برسد.

درسال 2014 میلادی مصرف آلومینیوم اولیه در ایران حدود سیصد هزار تن بود و سرانه مصرف آلومینیوم در ایران (با جمعیت 79 میلیون نفر و سرانه  تولید ناخالص داخلی به میزان 5353 دلار امریکا در سال 2014 ) در حدود 3/8 کیلوگرم بود. براساس چشم اندازه 2025 و طرح های توسعه ای در صنعت آلومینیوم، قرار است تا این رقم به بیش از 580 هزار تن در سال  2020 (سرانه 7 کیلوگرم و جمعیت 83/4 میلیون نفر) و 900 هزار تن در سال 2025 (سرانه 10/8 کیلوگرم و 86/5 میلیون نفر ) برسد. این بدان معناست که رشد تقاضای آلومینیوم در ایران با نرخ رشد ترکیبی سالانه 10% در طی پنج سال آتی متصور است. این محرک ها توان این را دارند که ایران را به یکی از بازارهای با رشد سریع در زمینه آلومینیوم مبدل نمایند.

با در نظر گرفتن چشم انداز 2025، سطح تقاضای 900 هزار تن در سال در مقایسه با تولید 1/5 میلیون تن در سال به این معنا است که می توان ایران را یکی از صادر کنندگان آتی آلومینیوم اولیه به شمار آورد. با وجود اینکه رشد تقاضا مشهود تر است، توسعه ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه ممکن است تا حدودی کمتر از رشد تقاضا باشد و این امر مستلزم سطوح بالای سرمایه گذاری شامل راه اندازی سریع کارخانجات تولید آلومینیوم اولیه می باشد.

در حال حاضر، ایران یکی از صادرکنندگان شمش و وارد کنندگان آلیاژهای آلومینیوم است. آمارهای اخیر در زمینه تجارت شمش حاکی از آن است که ایران در سال 2014 میلادی 135 هزار تن وارد و 182 هزار تن صادر نموده است. اگرچه کارخانجات تولید آلومینیوم اولیه در جنوب و مرکز ایران واقع شده اند، اکثر تولیدکنندگان محصولات پایین دستی در شمال و مرکز این کشور قرار دارند. به نظر می رسد که هزینه های حمل از کارخانه های المهدی و هرمزال (از طریق بندر عباس) به شمال ایران در مقایسه با صادرات آن از جذابیت کمتری برخوردار است. این ویژگی جغرافیایی فرصت ویژه ای را برای آندسته از تامین کنندگانی که قادرند تا از طریق دریای خزر به بازار ایران دسترسی داشته باشند، ایجاد می نماید (نه تنها شمش بلکه محصولات با ارزش افزوده بالاتر).

پر تقاضا ترین محصول با ارزش افزوده آلومینیوم در ایران بیلت است. اکستروژن نیز بزرگترین بخش صنایع پایین دستی را با سهم بیش از 50 درصد تشکیل می دهد. ظرفیت بخش ریخته گری آلومینیوم در حدود 50 هزار تن در سال است و این در حالی است که سهم تولید سیم و کابل آلومینیومی در حدود 45 هزار تن در سال است.

صنعت ساختمان

از نقطه نظر مصرف نهایی صنعتی، بخش ساختمان و ساخت و ساز در حال حاضر بزرگترین مصرف کننده محصولات پایین دستی آلومینیوم در ایران است. ساخت سالانه حدوداً یک و نیم میلیون واحد مسکونی در ایران مورد نیاز است و در حال حاضر سالانه 700 هزار واحد بطور موفقیت آمیز ساخته می شود. شرکت روسال پیش بینی کرده که بخش ساختمان سهم بزرگی در رشد تقاضای آلومینیوم در ایران داشته باشد.

صنعت اتومبیل

در ایران صنعت اتومبیل دومین صنعت بزرگ این کشور پس از صنایع نفت و گاز است و 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. ایران بطور سنتی یک بازار اتومبیل با حجم بالا بوده است و مزیت جغرافیایی این کشور موجب شده تا به عنوان مرکز تولید در خاورمیانه باشد. بالاترین میزان تولید اتومبیل در ایران به سال 2011 میلادی بر می گردد که در این سال یک میلیون و ششصد و چهل و نه هزار اتومبیل تولید شد.

تولید وسائط نقلیه در ایران

در حال حاضر، ظرفیت اسمی صنعت اتومبیل سازی در ایران دو میلیون تخمین زده می شود که متشکل از 18 شرکت تولید کننده اتومبیل است (دولتی و خصوصی). پس از برداشته شدن تحریم ها برخی از خودروسازان مانند شرکت ایران خودرو نیز با شرکت هایی چون پژو قرارداد سرمایه گذاری مشترک به امضاء رسانده اند و به نظر می رسد سایر خودرو سازان ایرانی نیز از شرایط ایجاد شده جهت گسترش تولیدات و بازار خود بهره خواهند برد. بدیهی است که صنعت اتومبیل در ایران بر افزایش تقاضای آلومینیوم از تولید رینگ آلومینیومی گرفته تا بدنه اتومبیل، تاثیرگذار خواهد بود.

صنعت تولید برق

صنعت تولید برق ایران در دو دهه گذشته تحولات قابل توجهی را تجربه کرده تا از این طریق به نیاز در حال رشد داخلی، رشد صنعتی سریع و تمایل به صادرات برق پاسخ دهد. صرفنظر از تاثیر نامطلوب تحریم ها و فقدان چالش های فناورانه و مالی، صنعت برق این کشور تقاضای روزافزون داخلی را برآورده ساخته است، اگرچه این روش گاهاً به صورت غیر کارآمد و غیر اقتصادی صورت پذیرفته و بعضاً منجر به قطعی برق در مدت اوج تقاضا شده است.

نرخ رشد ترکیبی بازار برق ایران در طی 10 سال گذشته 6/5 درصد رشد داشته است که بیش از تولید ناخالص داخلی آن (3 درصد) است. این توسعه بازار سالانه نیازمند 5000  مگاوات ظرفیت اضافی از طریق ارتقاء و سرمایه گذاری جدید در شبکه توزیع و انتقال برق است.

به منظور پشتیبانی از رشد صنعتی، ایران نیازمند سرمایه گذاری گسترده در زمینه تولید و خطوط انتقال برق است که این امر از نقطه نظر تقاضای آلومینیوم بسیار امید بخش خواهد بود.

نتیجه گیری

رفع تحریم های بین المللی می تواند فرصت های چشمگیری را در زمینه رشد تقاضای آلومینیوم در ایران ایجاد نماید، در عین حال سرمایه گذاری قابل توجهی برای تحقق این امر مورد نیاز است. این در حالی است که سرمایه گذاری در صنعت بالا دستی آلومینیوم ایران با ورود شرکت هایی همچون سالکو در حال رشد است. علاوه بر این صنعت پایین دستی آلومینیوم ایران نیازمند افزایش ظرفیت است تا بدینوسیله جوابگوی رشد تقاضای پایین دستی به خصوص در بخش مصرف کننده نهایی باشد. این در حالیست که به اعتقاد تحلیلگران، تولید کنندگان و سرمایه گذاران داخلی در ایران قصد سرمایه گذاری بر روی ارتقاء تجهیزات صنایع پایین دستی آلومینیوم در سه تا پنج سال آتی را دارند.