به گزارش بولتن نیوز، عبدالحسین محرابیان، قائم‌مقام شرکت آلومینیوم جنوب گفت: اگر تکنولوژی آلومینیوم به‌روز نشود کارخانه‌های آلومینیوم با مشکل برق مواجه می‌شوند و نمی‌توانند رقابت کنند.

او افزود: اگر امروز سالکو می‌تواند در تولید آلومینیوم رقابت کند به دلیل تکنولوژی بالایی است که در ساخت این کارخانه بکار گرفته‌شده و این شرکت مشکلی در این زمینه ندارد.

محرابیان گفت: البته صنعت آلومینیوم حاشیه سود بالایی ندارد و طبیعتا اگر تولید با تکنولوژی‌های جدید صورت نگیرد، قیمت محصول تولیدشده اقتصادی نخواهد بود.

قائم‌مقام سالکو افزود: مشکل اصلی ما در صنعت آلومینیوم کمبود بوکسیت و مواد اولیه است و ۶۵ درصد هزینه تمام‌شده تولید آلومینیوم را نحوه تامین بوکسیت تشکیل می‌دهد.

او گفت: کارخانه‌های آلومینیوم پیشرفته نظیر سالکو حتی با افزایش قیمت برق تا ۳۰ درصد قیمت تمام‌شده، قادر است تولید اقتصادی داشته باشد اما با توجه به کمبود بوکسیت و نحوه تامین آن، شاید نتواند در درازمدت تولید اقتصادی داشته باشد.

در ادامه تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران نیز موضوع کمبود مواد اولیه را مورد بحث قرار داد.

۳۰۰ هزار تن مصرف داخلی آلومینیوم است این در حالی است که دنیا به سمت رشد مصرف آلومینیوم حرکت می‌کند.

این موضوع نشان می‌دهد که در صنایع پایین‌دستی نتوانسته‌ایم فعالیت جدیدی را شروع کنیم.

او گفت: ما سال‌هاست که در گینه معدن بوکسیت خریداری کرده‌ایم اما یک گرم بوکسیت هم ازآنجا به کشور وارد نشده است.

زارع افزود: با توجه به محدودیت‌های موجود در تامین مواد معدنی موردنیاز برای تولید آلومینیوم، ناچاریم به سمت اکتشاف معادن بوکسیت برویم و با استفاده از تکنولوژی‌های نوین بوکسیت کم‌عیار را به آلومینای اقتصادی تبدیل کنیم.

او گفت: همیشه در بروکراسی‌های گمرکی همیشه چالش و مسئله داریم و این موضوع سبب می‌شود که در بخش واردات و صادرات با مشکل مواجه شویم.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران تصریح کرد: قانون شفافی برای معادن داریم اما به آن عمل نمی‌کنیم. به‌عنوان‌مثال سالانه ۱۵ درصد نیازمان به بوکسیت را از ترکیه تامین می‌کنیم اما در داخل معادنی داریم که به دلیل سخت‌گیری‌های محیط‌زیستی نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.

زارع افزود: پس می‌بینید که وضعیت به‌گونه‌ای است که از ترکیه می‌توانیم بوکسیت وارد کنیم اما اجازه بهره‌برداری از معادن داخلی خودمان را نداریم و این موضوع نشان می‌دهد که باید در سند جامع آلومینیوم کشور زنجیره تولید از معدن تا شمش در نظر گرفته شود.

در ادامه سعید پیرمرادی، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به اختیارات سازمان‌های صمت در استان‌ها گفت: سازمان‌های صمت با استفاده از اختیاراتی که دارند به بخش خصوصی بنگاه‌های معدنی در آزادسازی پهنه‌ها کمک کنند تا با انجام اکتشافات معدنی ذخایر جدید بوکسیت کشف شود.

او افزود: برخی فعالان معدنی نگران کمبود گاز و برق در صنعت آلومینیوم هستند این در حالی است که در این زمینه نگرانی خاصی وجود ندارد و مجبور است در گاز سرمایه‌گذاری کند و نیروگاه‌های جدید را برای افزایش تولید برق ایجاد کند.

پیرمرادی گفت: مهم‌ترین نگرانی در صنعت آلومینیوم کمبود مواد اولیه است و در این زمینه ناچاریم یا از معادن خارجی بوکسیت را تامین کنیم یا اینکه با اکتشافات جدید معادن داخلی را فعال کنیم.