آلومینیوم خالص (Al) یک فلز نرم ، سبک ، بدون بو ، بدون مغناطیس ، بدون جرقه و نقره ای رنگ است. آلومینیوم با تشکیل 8 درصد پوسته زمین ، سومین عنصر فراوان (پس از اکسیژن و سیلیکون) و پرکاربردترین فلز در جهان است. این ماده قابل انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و  با نقطه ذوب 660 درجه سانتیگراد پایین ترین نقطه ذوب را بین فلزات دارد. اگرچه آلومینیوم واکنش پذیرترین فلز در کاربردهای متداول است ، اما در برابر هوازدگی و خوردگی بسیار مقاوم است. در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا ، آلومینیوم به سرعت لایه اکسید نامرئی را بر روی سطح خود تشکیل می دهد که از فلز در برابر خوردگی بیشتر محافظت می کند.

آلومینیوم یکی از فلزات سازگار با محیط زیست روی کره زمین است. آیا می دانید 75 درصد از 1 میلیارد تن آلومینیوم تولید شده در 100 سال گذشته هنوز در حال استفاده است؟ آلومینیوم را می توان به تعداد بی نهایت و نامحدود بازیافت کرد ، به همین دلیل یکی از با ارزش ترین کالاهای موجود قابل بازیافت و در نهایت بازیافت ترین ماده صنعتی محسوب می شود.

پس از فولاد ، آلومینیوم متداول ترین فلز در جهان است. این ماده بسیار متنوع ، سبک وزن ، با دوام و 100٪ قابل بازیافت است و این امر آلومینیوم را به عنوان یک ماده پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز تبدیل کرده است. طبق گزارش آلومینیوم جهانی ، تا 85٪ مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز از آلومینیوم ساخته شده اند و نیز تقریباً در 74٪ ساختمانهای مسکونی استفاده می شود ، بنابراین این فقط خواص تجاری نیست که باعث استفاده از آلومینیوم می شود، بلکه یکی از پایدارترین و کارآمدترین فلزات است که به ساخت ساختمان های سازگار با محیط زیست کمک می کند.

در هوافضا ، هواپیما ، خودرو ، ساخت و ساز و صنایع غذایی و آشامیدنی و … از آلومینیوم استفاده می شود. به عنوان مثال ، وقتی آلومینیوم نرم با سایر فلزات آلیاژ شود ، می تواند از فولاد قوی تر باشد و معمولاً در ساخت هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد. آلومینیوم بسیار بازتابنده است و در بازتابنده های خورشیدی و همچنین به عنوان پشتوانه بازتاب گرما در عایق بندی منازل استفاده می شود. از دیگر خصوصیات می توان به چگالی کم و وزن سبک آن اشاره کرد. چگالی کم آلومینیوم باعث می شود در حمل و نقل هوایی و صنایع هوا فضا استفاده شود زیرا سیستم های ساختاری سبک تر باعث کاهش مصرف سوخت می شوند. مزیت دیگر چگالی کم آلومینیوم در استفاده از آن به جای مس در خطوط برق است. اگرچه میزان هدایت الکتریکی آلومینیوم تنها در حدود 65 درصد مس است ، اما به دلیل وزن و هزینه کم ، در خطوط برق هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که تمام جهان در صدد آینده ای کارآمدتر برای سوخت و کاهش آلودگی هستند ، آلومینیوم بخش بزرگی از راه حل است. محصولات آلومینیومی با وزن سبک ، قوی و بسیار قابل بازیافت و با ارزش افزوده ی بالا می توانند هزینه های انرژی و میزان انتشار دی اکسیدکربن را کاهش دهند. علاوه بر این ، پیشرفتهای اخیر فن آوری و تلاشهای داوطلبانه زیست محیطی بدان معنی است که آلومینیوم ساخته شده امروزه پایدارتر از گذشته است. انرژی مورد نیاز برای تولید آلومینیوم جدید از سال 1995 بیش از یک چهارم کاهش یافته است و اثر دی اکسید کربن صنعت تقریباً 40 درصد کاهش یافته است.

نکته جالب در مورد آلومینیوم این است که در حالی که فرآیند شکل گیری اولیه کمی پیچیده تر از سایر فلزات است ، آلومینیوم را می توان ذوب کرد ، مجددا تولید کرد و سپس بسیار آسان به آن شکل داد و بهترین مزیت در مورد این فرآیند این است که می توان آن را دوباره و دوباره و دوباره انجام داد. در اصل ، آلومینیوم 100٪ قابل بازیافت است.
این منجر به برخی آمارهای حیرت انگیز می شود. بازیافت فقط 1 تن آلومینیوم می تواند به جلوگیری از انتشار 9 تن دی اکسید کربن کمک کند. بازیافت آلومینیوم 95٪ از تولید گازهای گلخانه ای را در مقایسه با تولید محصول خام صرفه جویی می کند و روند بازیافت مواد نیز سریع می باشد. در واقع ، آن قوطی های آلومینیومی که شما دور می اندازید می توانند ظرف 6 هفته دوباره به قفسه ها برگردند.

آلومینیوم ماده ای حیاتی است که دنیای مدرن را در حال حرکت نگه می دارد….