خواص مکانیکی آلومینیوم 6061
به طور کل آلیاژهای آلومینیوم به دو دسته تقسیم می شوند. آلیاژهایی که کارپذیر هستند و آلیاژهای ریخته گری. ورق الومینیوم جزو دسته اول یعنی نوع کارپذیر است. این محصول دارای حجم بالاتری نسبت به آلومینیوم های ریختگی می باشد و از آن در تولید محصولات شکل دهی شده استفاده میشود. محصولاتی نظیر ورق، لوله، مفتول و فویل.

انواع آلیاژهای آلومینیوم دارای سری های مختلف از 1000 تا 8000 می باشند که این سری بندی به نوع آلیاژ آن ها بستگی دارد. همه این گریدها دارای ویژگی های یکسانی از جمله سختی، مقاومت به خوردگی و کارپذیری بالا هستند.علاوه بر این انواع گرید آلومینیوم مقاومت به خستگی بالایی داشته و جوش پذیر می باشند.

از جمله مواردی که به عنوان خواص مکانیکی آلومینیوم مورد نظر شناخته می شود، عبارت است از:

استحکام برشی – MPa
مدول الاستیک – GPa
سختی – HB
ازدیاد طول برحسب درصد
استحکام تسلیم – MPa
استحکام کششی نهایی – Mpa
استحکام برشی (MPa)

مدول الاستیک (GPa)

سختی (HB)

ازدیاد طول (%)

استحکام تسلیم (MPa)

استحکام کششی نهایی (MPa)

ویژگی های ورق آلومینیوم 6061

آنیل کردن
ورق الومینیوم 6061 را ر دمای 775 درجه فارنهایت حرارت می دهند. این کار حدود 2 الی 3 ساعت زمانی می برد. پس از آن این ورق ها در معرض وا قرار گرفته و تحت شرایط کنترل شده تا 50 الی 500 درجه فارنهات سرد می شوند.

قابلیت ماشین کاری
به طور کل ورق آلومینیوم 6061 در دو حالت T6 و T4 امکان ماشین کاری در حد مناسب و قابل قبولی را دارند. به خصوص در حالت آنیل شده که این کار بسیار ساده تر انجام می شود.

فرم دهی
زمانی که ورق آلومینیوم آنیل شده باشد، می توان کارهای مکانیکی نظیر فرم دهی را بر روی آن انجام داد. در این خصوص باید دانید که هم کارهای مرتبط با فرم دهی اعم از خم کاری و کشش مطابق با روش های استاندارد قابل انجام است.

کا ر گرم و کار سرد
دمانی کار گرم ورق آلومینیوم 6061 در بازه 260 تا 438 درجه سانتی گراد واقع می گردد. همچنین در ضمن مطالعه خواص مکانیکی آلومینیوم خوب است بدانید که در حالت آنیل شده یا تمپر O، کار سرد این ورق ها انجام می شود. البته این آلیاژ در حالت های T6 و T4 قابلیت کار سرد را نیز دارد.

فورج
دمای فورج برای آلیاژ آلومینیوم 6061 در محدوده دمایی 238 درجه سانتی گراد تا 483 درجه سانتی گراد تعیین می گردد.

پیرسازی
در ادامه مقاله خواص مکانیکی آلومینیوم 6061 به شما خواهیم گفت که منظور از پیرسازی این محصول چیست. پیرسازی یکی از عملیات حرارتی قابل انجام بر روی ورق آلومینیوم است.

باید بدانید که ورق 6061 در دمای 177 درجه سانتی گراد به مدت 8 ساعت حرارت می بیند و با قرارگیری در معرض هوا، خنک می شود. به طور کل پیرسازی یا پیرسختی با هدف بالا بردن تنش تسلیم یا استحکام مواد چکش خوار انجام می شود.